fbpx Přeskočit na obsah
Návrh bez názvu

Jak vybrat makléře | praktické tipy, rady aneb na co se zaměřit

Prodej nemovitosti

Při prodeji nemovitosti máte několik možností. Buď se do toho vrhnout na vlastní pěst a nechat v tom spoustu času i nervů, nebo si najít realitního makléře. Nad druhou možností lidé často ohrnují nos nejen kvůli provizi, ale také pověsti, kterou tato profese má. V předchozím článku jsme se podívali na to, co všechno taková provize zahrnuje. Dnes vám poradíme, jak vybrat realitního makléře, který vaši nemovitost prodá spolehlivě a výhodně.

Proč zvolit realitního makléře a jak poznat toho pravého?

Pokud už jste četli některý z našich článků, máte už jistě alespoň trochu představu, kolik práce za prodejem nemovitosti skutečně je. Ať už se jedná o nacenění nemovitosti, homestaging nebo třeba marketing a právnické úkony.

Pokud se do toho všeho chcete vrhnout na vlastní pěst a současně prodat nemovitost co nejvýhodněji, musíte počítat s tím, že se jedná o práci na plný úvazek, která vyžaduje řadu investic. A bez dostatečných zkušeností a know-how z oboru je pouze malá šance prodat nemovitost s rychle a za cenu, kterou si v ideálním případě představujete.

Na druhou stranu je tu spolupráce s realitním makléřem, která však často může být také trošku zrádná.

Makléřů je na našem trhu opravdu velké množství a zdaleka ne všichni jsou skutečně dobří. Přestože tato profese podléhá regulacím od státu, stále můžete narazit na makléře, který vám toho spoustu naslibuje, ale ať už z nedostatku zkušeností nebo schopností, nemovitost zkrátka neprodá, trvá mu to, nebo při spolupráci dochází ke komplikacím, které vás mohou stát klidně statisíce korun.

Jak vybrat makléře, se kterým se vám nic podobného nestane?

Dejte na reference a osobní doporučení

Nejdůležitější při výběru realitního makléře jsou rozhodně osobní doporučení. Ideální je, pokud máte známého, který nedávno nemovitost prodával. Máte tak přímý osobní zdroj informací a doporučení. Pomoci s výběrem vám mohou i reference na internetu. Než s makléřem uzavřete smlouvu, nebojte se zapátrat na Googlu a zjistit o něm veškeré dostupné informace. Co si o něm myslí jeho ostatní klienti? Jak vypadají jeho inzeráty? (Na tento bod se podrobněji podíváme za chvilku.) Je součástí větší realitní kanceláře? A jak na vás celkově jeho internetová prezentace působí?

Přestože vám internetové reference a prezentace neposkytnou kompletní obrázek, rozhodně se jedná o velmi důležitý kousek celkové skládanky, která vám pomůže toho pravého nalézt.

Dobrý dojem je důležitý – není však vším

Počítejte s tím, že s makléřem budete trávit poměrně dost času, ať už osobně nebo na telefonu. Proto je důležitý, aby vám sedla jeho osobnost a fungovala mezi vámi chemie alespoň na základní úrovni.

První dojem a sympatie však rozhodně nejsou vším. I špatný realitní makléř může být skvělým obchodníkem minimálně při prodeji sebe samého. Kromě osobních sympatií je tak důležité zjistit, jaké má zkušenosti a jak se k prodeji staví.

 Je váš makléř plátcem DPH?

Většina makléřů, přestože jsou třeba partnery realitní kanceláře, pracuje na živnost. Plátcovství DPH může být také silným znamením o tom, jestli je makléř úspěšný. Pokud plátcem DPH není, můžete předpokládat, že se mu prodeje příliš nedaří. Nebo ještě hůř, že si bere provize „na černo“ a nevykazuje své příjmy finančnímu úřadu tak, jak by měl. A chcete opravdu spolupracovat s někým, kdo se vyhýbá svým povinnostem?

Jak makléř přistupuje k inzerci?

Při vyhledávání realitního makléře na internetu určitě narazíte i na jeho inzeráty. Jak vypadají? Mají kvalitní fotografie? Můžete si nemovitost prohlédnout prostřednictvím virtuální prohlídky? Uvádí v inzerátu veškeré podstatné informace?

Pokud je inzerát strohý, plný hrubek a nekvalitních fotografií z mobilního telefonu, je to jasné znamení, že byste se měli poohlédnout jinde.

Co všechno makléř pro prodej nemovitosti plánuje dělat?

Někteří makléři do své práce dávají vše. Jiní vystaví inzerát a tím mají pocit, že je vystaráno. Co všechno plánuje váš zvolený makléř pro úspěšný prodej dělat? Spolupracuje s profesionálním týmem nebo je na vše sám? Věnuje se homestagingu, nebo nemovitost jen vyfotí a tím je za něj vystaráno?

Moderní marketing je při prodeji nemovitosti skutečně zásadní. Zvlášť, pokud chcete prodat nemovitost s maximálním ziskem. Ověřte si, jak váš makléř pracuje.

Jaká je výše makléřovi provize?

Dalším zásadním ukazatelem kvality realitního makléře je výše provize. Příliš nízká provize rozhodně není lákadlem, na které byste se měli nachytat. Většinou poukazuje spíše na to, že makléř vaší nemovitosti nebude věnovat dostatečnou pozornost a práci, která je pro úspěšný prodej potřeba.

Nebojte se otázek

Realitní makléř bude vaším společníkem a bude pro vás možná i několik měsíců pracovat. Proto se rozhodně nebojte dotazů.

Zjistěte o něm a o jeho přístupu k práci skutečně maximum. Co všechno plánuje pro prodej nemovitosti dělat? Jaký je jeho přístup k práci a proč byste si měli vybrat zrovna jeho?

Jak dlouho na pozici realitního makléře pracuje? Jaké jsou jeho reference? Může vám dát garance, že transakce proběhne dobře a své peníze dostanete?

Zjistěte také, jak bude celá spolupráce probíhat, jestli spolupracuje i s dalšími makléři (to je vždy dobré znamení), kolik nemovitostí už makléř prodal, ale také jestli je tato práce jeho hlavní činností.

Spolehněte se na makléře z ověřené RK

V Keller Williams naše makléře pravidelně školíme a poskytujeme jim kompletní zázemí marketingového i právnického týmu.

Pokud zvolíte jednoho z našich realitních makléřů, můžete se spolehnout, že spolupráce proběhne na skutečně profesionální úrovni a z vaší nemovitosti získáte opravdu maximum.