fbpx Přeskočit na obsah
Web Keller Williams header

Jak se mění cena nemovitostí v roce 2022?

Prodej nemovitosti

Současná světová situace se odráží na cenách ve všech oblastech. Samozřejmě se nevyhýbá ani trhu s realitami. Jak se ceny nemovitostí v roce 2022 vyvíjejí a jaká jsou očekávání do budoucnosti?

Co všechno má letos vliv na cenu nemovitostí?

Současná situace ve světě má vliv na cenu všeho, nemovitosti nevyjímaje. V posledních letech ceny nemovitostí rok od roku velmi výrazně stoupaly – v některých regionech jsme mohli pozorovat meziroční nárůst cen až o 61,3 %. Ještě letos dochází k nárůstu cen. A to především ve městech, kde jsou nemovitosti spíše levnější. Nejvýraznější nárůst zaznamenal portál Valuo v Karviné a Jeseníku a to až o 73 %.  Situace se však může velmi rychle obrátit.

Co za tím je?

Kromě inflace a zdražování energií (které vede i ke zdražování stavebního materiálu a prací) je cena nemovitostí ovlivněná ještě dalším faktorem.

Tím je zvýšení úrokových sazeb u hypoték a jejich stále zhoršující se dostupnost.

Začátkem května stoupla nad 5, 33 %, což je nejvíce od krize v letech 2008–2009 a stále očekáváme její zvyšování.

To všechno má samozřejmě vliv na celkovou situaci na trhu.

Povede nižší poptávka po nemovitostech ke snižování cen?

V minulém roce byla v předzvěsti velké inflace i předpokládaného nárůstu úrokových sazeb poptávka po nemovitostech obrovská. V současnosti zájem o nemovitosti opadá a v následujících měsících bude situace spíše horší.

Samotná cena nemovitostí začne pravděpodobně přinejmenším stagnovat, dá se však počítat i s tím, že v následujících měsících a letech cena poletí prudce dolů. Tento rok by mohla průměrná cena nemovitostí klesnout až o 5 %. Na vině bude mimo jiné už zmíněný pokles poptávky společně se stoupající nabídkou.

Nemovitosti budou prodávat lidé, kteří budou mít problém s cenami energií (a je pravděpodobné, že budou prodávat pod cenou, aby se nemovitosti zbavili co nejdříve), ale také investoři s nemovitostmi zatíženými hypotékou, kterým se investiční byty přestanou vyplácet.

Plánujete prodat nemovitost? Raději příliš neotálejte

Jak z článku vyplývá, pokud v dohledné době přemýšlíte o prodeji nemovitosti, je právě teď ta nejlepší doba se k tomu odhodlat. Pokud chcete prodat s co největším ziskem, obraťte se na nás co nejdříve, ať můžeme z vaší nemovitosti získat maximum. Očekávaný vývoj cen nemovitostí odkladům skutečně příliš nepřeje.