Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) je něco, bez čeho se neobejdete nejen při stavbě nové nemovitosti, ale ani při prodeji. Co přesně PENB je a jak se v energetické náročnosti budov zorientovat, ať už nemovitost nakupujete nebo naopak prodáváte?
Co je PENB a EŠOB a jaký je mezi nimi rozdíl?
PENB (neboli již zmíněný Průkaz energetické náročnosti budovy) je dokument informující o energetické náročnosti konkrétní stavby.
Druhá zkratka, se kterou se můžete při práci s nemovitostmi setkat je EŠOB což je zkratka pro Energetický štítek obálky budovy. Na rozdíl od PENB u EŠOB nezáleží na faktorech jako je lokalita, orientace nebo technické vybavení. EŠOB udává „pouze“ energetickou ztrátu nemovitosti na základě tepelně technických vlastností jednotlivých stavebních konstrukcí.
EŠOB má od okamžiku vystavení stejně jako PENB 10letou platnost. Přestože se na první pohled podobá PENB, hodnoty se mohou odlišovat, každopádně pro vás – ať už budovu nebo byt prodáváte či nakupujete (nebo dokonce stavíte), je zásadní právě PENB.
Co znamenají hodnoty na PENB?
Označení energetické náročnost budovy se rozlišuje písmeny od A (mimořádně úsporná) po G (mimořádně nehospodárná). PENB ve zkratce určuje teoretickou roční spotřebu energií – zjistíte z něj, na kolik vás provoz nemovitosti ročně přijde. Důležité je však myslet na to, že se jedná o pouhý odhad založený na standardizovaných postupech.
Pokud hledáte nemovitost ke koupi či pronájmu, nejčastěji v inzerátech narazíte na označení „energetická náročnost budovy třída g – mimořádně nehospodárná. To platí zvlášť v případech starších nemovitostí.
Energetická třída G však nemusí nutně znamenat, že se jedná skutečně o tak energeticky náročné stavení.
Hodnota G se automaticky přiřazuje starším nemovitostem, které PENB nemají vypočítané.
Kdo a z čeho se PENB vypočítává?
Výpočet PENB provádí energetický specialista s platným oprávněním. Může se jednat o fyzickou i právnickou osobu. Energetické specialisty je možné vyhledat na webu Ministerstva průmyslu a obchodu.
A podle čeho tento specialista PENB hodnotí?
- Typ nemovitosti,
- účel užívání,
- tvar a velikost hodnoceného objektu,
- tepelně technické vlastnosti stavební konstrukce,
- účinnost technických systémů,
- druh používaného paliva a další…
Kdy se vás potřeba PENB týká?
Jednou z nejdůležitějších otázek ohledně PENB je – potřebujete ho?
PENB je nutné mít při stavbě a rekonstrukci, ale také při pronájmu či prodeji nemovitosti nebo její části (kromě pronájmu bytové jednotky sem spadá také například prodej nebo podnájem části dvojdomku nebo jakékoliv samostatné bytové jednotky).
PENB je nutné mít k dispozici v případě prodeje nebo pronájmu nemovitosti a jeho hodnotu následně uvést v inzerátu. Samotný průkaz byste pak měli zájemcům ukázat před podpisem kupní smlouvy.
Co budete potřebovat, pokud si chcete nechat PENB vypočítat?
Při prodeji nebo pronájmu domu v cihlovém či panelovém domě budete potřebovat PENB vyhotovit v součinnosti se společenstvím vlastníků či bytovým družstvem. Průkaz energetické náročnosti domu totiž není možné vyhotovit pouze na jediný byt, ale vždy na celou budovu.
Pokud potřebujete PENB u vlastního domu, budete si vše muset zařídit sami. Pokud už jste si našli energetického specialistu, ten bude pro výpočet potřebovat určité podklady. Připravit byste si měli:
- půdorys celé nemovitosti,
- řezy domu,
- fotky všech stran domu,
- technickou zprávu o konstrukci a stavbě domu,
- popis vytápění a systémů na ohřev vody, chlazení, větrání, osvětlení a úpravy vlhkosti.
Pokud vám podklady chybí, získat je můžete na stavebním úřadu. V případě, že je neseženete, energetický specialista provede veškerá měření a vizualizace sám – to se však samozřejmě citelně podepíše na ceně.
Kolik stojí výpočet PENB?
A kolik za to celé vlastně zaplatíte? Cena průkazu a výpočtu (s dostupnou dokumentací) se pohybuje kolem 3000 až 8000 korun v závislosti na typu budovy a jejího použití.
Cena záleží také na konkrétním energetickém specialistovi, dostupných podkladech a dalších faktorech, jako je například rychlost zpracování průkazu. Ten obvykle získáte za týden, ale můžete si připlatit i za rychlejší zpracování.
Jaké stavby naopak PENB nepotřebují?
PENB nepotřebuje každá stavba.
Nebudete ho potřebovat například při pronájmu (nebo prodeji) rekreačních pozemků nebo nemovitosti s energeticky vztažnou plochou do 50 metrů čtverečních. Dále není potřeba u budov, na kterých byla poslední úprava provedena před 1. lednem 1947.
Co je energeticky vztažná plocha? Jedná se o celkovou zastavěnou plochu (do které se počítají i zdi), vynásobenou počtem pater nemovitosti.
PENB také nepotřebují budovy sloužící k náboženským účelům nebo průmyslová a zemědělská stavení se spotřebou do 194,46 MWh za rok.
Získat Průkaz energetické náročnosti budovy může být náročný a zdlouhavý proces, při prodeji nemovitosti se bez něj však neobejdete. Pokud potřebujete poradit nebo pomoci, neváhejte se obrátit na naše makléře.