fbpx Přeskočit na obsah
Návrh bez názvu

Co všechno můžete zjistit na katastru nemovitostí?

Prodej nemovitosti

Katastr nemovitostí je pro realitní makléře jedním ze základních zdrojů nezbytných k výkonu činnosti. Ať už nemovitost kupujete nebo prodáváte, bez katastru se neobejdete. Dnes se podíváme na informace, které můžete z katastru nemovitostí získat a jak na to.  

Co je katastr nemovitostí

Katastr nemovitostí je veřejný rejstřík nemovitostí, ve kterém mohou zájemci najít údaje o nemovitostech a jejich vlastnících. Tento veřejný seznam nemovitostí vznikl 1. 1. 1993. Katastr nemovitostí je potřeba nejen v okamžiku, kdy chcete zjistit údaje o nemovitosti, ale neobejdete se bez něj v případě prodeje či koupě nemovitostí.

Výpis z katastru nemovitostí budete potřebovat pokud:

Co se z katastru dozvíte?

Co všechno můžete na katastru nemovitostí zjistit

Informace z katastru nemovitostí můžete získat prostřednictvím tzv. výpisu z katastru.

Ten může být částečný či úplný.

Úplný výpis z katastru nemovitostí zahrnuje veškeré informace o nemovitosti či nemovitostech v majetku konkrétního vlastníka. 

V částečném výpisu z katastru neboli v listu vlastníka naleznete základní informace a hodí se v případech, kdy potřebujete doložit vlastníka nemovitosti či stavební parcely.

Ten má většinou jednu, maximálně dvě strany a obsahuje veškeré potřebné informace, které budete při prodeji nemovitosti potřebovat.

V úplném výpisu z katastru naleznete následující informace:

V katastru se nacházejí také informace o majiteli. Kromě jména a příjmení vlastníka se v katastru dozvíte také jeho trvalé bydliště. Některé informace, které mohou být při nákupu či prodeji rozhodující, však katastr neobsahuje. K těmto informacím patří například rodinný stav vlastníka.

Jak získat výpis z katastru

Poslední otázkou, kterou si dnes zodpovíme je jak výpis z katastru vlastně vůbec získat.

Způsobů je rovnou několik.

Nejpohodlnější z nich je online přes web https://nahlizenidokn.cuzk.cz.

K získání detailních informací z katastru vám pomohou Mapy.cz, pomocí kterých si můžete zobrazit základní informace o parcele. Ty poté můžete využít při samotném vyhledávání na katastru.

K tomu budete potřebovat následující údaje:

Další možností získání výpisu z katastru je osobně na pobočce katastrálního úřadu.

Výpis z katastru nemovitostí můžete získat také na CzechPointu nebo u notáře.