fbpx Přeskočit na obsah
Návrh bez názvu

Provize realitních makléřů – kolik za prodej nemovitosti zaplatíte a co všechno provize zahrnuje?

Prodej nemovitosti

Provize realitních makléřů je často kontroverzním tématem. Kolik lidí si myslí, že si nemovitost raději prodá samo, než aby se vzdali pár procent z prodejní ceny? Jen málokdo však už vidí, kolik práce se za úspěšným prodejem nemovitosti skutečně skrývá – a jen málokdo dovede nemovitost prodat za opravdu zajímavé peníze, což současně není možné bez investic do marketingu apod. Pojďme si tedy rozebrat, co všechno za svou provizi skutečně získáte.

Kolik je provize realitního makléře?

Průměrná provize dobrého realitního makléře se pohybuje kolem 4 až 6 % z prodejní ceny nemovitosti. Samozřejmě najdete i makléře, kteří si říkají o menší procento a čas od času se nechají klientem ke snížení provize přemluvit.

V takovém případě však ani zdaleka nelze očekávat, že makléř odvede opravdu kvalitní práci. Podezřele nízká cena většinou znamená nekvalitně odvedenou práci – a to platí napříč všemi obory.

Minimálně čtyřprocentní provize má své dobré odůvodnění. A makléři z částky, kterou zaplatíte, rozhodně nezůstane vše.

Úskalí příliš nízkých provizí

Než se pustíme do konkrétního příkladu, pojďme se ještě podívat na to, co (ne)můžete očekávat od makléře s nestandardně nízkou provizí.  

Kolik realitnímu makléři skutečně zůstane?

Potenciální klient často vidí jen částku, která makléři z prodeje nemovitosti zůstane. Proto je s kariérou realitního makléře spojená i vidina poměrně slušných výdělků. Jaká je však realita?

Pojďme si to ukázat na případu nemovitosti, kterou se makléři podařilo prodat za 4 000 000 korun s 4% provizí. To je 160 000 korun pro makléře. „Krása,“ řekne si leckdo, „takovou práci bych také chtěl.“ Ale realita rozhodně není tak růžová a realitnímu makléři celá částka rozhodně nezůstane.

Co všechno musí makléř z této částky zaplatit?

K tomu všemu je potřeba také započítat veškeré výdaje související přímo s prodejem nemovitosti:

Další, co je třeba vzít do úvahy, je know-how i čas, který makléř prodeji vaší nemovitosti věnuje. Stejně jako fakt, že se jedná o podnikatele bez nároku na dovolenou, 13. plat, nemocenskou a další benefity, ze kterých se mohou těšit zaměstnanci.

Realita realitního makléře se tak může na první pohled zdát zaobalená v bohatství, pravda je však trochu složitější. Samozřejmě to neznamená, že si makléř nemůže přijít na zajímavé finance. Stojí za tím však výrazně více práce a úsilí, než se na první pohled zdá.  

Co všechno za svou provizi získáte?

Na tuto otázku už jsme v podstatě odpověděli v předchozím odstavci. Za odvedenou provizi získáte veškerý servis, který se s prodejem nemovitosti pojí. Nemusíte se zabývat legislativou, hledáním právníků a jednání s nimi, marketingem…. zkušený makléř za vás všechny tyto úkony převezme a na vás bude v podstatě jen podpis smlouvy.

Pokud se vám stále provize nezdá, podívejte se na to ještě z jednoho úhlu pohledu. Při prodeji nemovitosti na vlastní pěst investujete spoustu svého času a peněz do všech úkonů, bez kterých ji zkrátka neprodáte a ve výsledku obdržíte za nemovitost získáte mnohem nižší částku než při prodeji s realitním makléřem po vyplacení jeho provize. A k tomu musíte zaplatit i vše, co jste do prodeje investovali…Zkušený a kvalitní makléř za svou provizi dovede nemovitost prodat s mnohem větším ziskem, než člověk bez dostatečného know-how a mnohaletých zkušeností.